SPSS Nasıl Kullanılır?

spss nasıl kullanılır

 

SPSS Nasıl Kullanılır?

SPSS programı istatistiksel veri analizi alanında araştırmacılar tarafından en çok tercih edilen yazılımların başında geliyor. İstatistik analizi uygulamalarını SPSS ile gerçekleştirmek isteyen bir yeni bir araştırmacı, doğal olarak “SPSS Nasıl Kullanılır?” sorusunun cevabını almak istiyor.

Bu yazımızda SPSS nasıl kullanılır diyenler için temel bilgiler sunacağız.

SPSS, kullanımı son derece basit bir program. Temel olarak SPSS nasıl kullanılır? sorusunu soran bir araştırmacıya verebileceğimiz iki yanıt var:

1) Menüler üzerinden kullanabiliriz.

2) Syntax komutları ile kullanabiliriz.

Araştırmacıların ezici çoğunluğu, SPSS programını menüler üzerinden kullanıyor. SPSS’in menülerine tıkladığımızda karşımıza çok sayıda farklı ekran açılıyor.

SPSS’de en çok kullanılan menüler Data, Transform, Analyze ve Graph menüleridir. SPSS’de Data View kısmında menüler sıralı şekilde gösteriliyor.

Yukarıdaki şekilde karşımıza açılan menüleri görebiliyoruz. Bu menülerde veri manipülasyonlarından tanımlayıcı istatistiklere; istatistiksel hipotez testlerinden regresyon modellerine kadar çok sayıda işlemi uygulayabileceğimiz araçlar bulunuyor.

Yapmamız gereken son derece basit: Menüleri seçmek ve seçilen menüler üzerinden karşımıza çıkan pencereler ile istediğimiz işlemi tamamlamak.

Bu noktada yapılabilecek çok sayıda işlem var. Araştırmacıların istatistiki analizler için tercih ettikleri en popüler menü ise Analyze menüsüdür. Tüm hipotez testlerimizi bu menü ile yapabilir, tüm regresyon modellerimizi yine bu menü ile oluşturabiliriz.

Benzer şekilde bu menüden güvenilirlik analizi, faktör analizi gibi çok değişkenli istatistiksel analiz tekniklerini de uygulayabiliriz.

SPSS’in menüleri üzerinden karşımıza çıkan pencelerde birçok farklı seçenek çıkacaktır.

spss programı

Yukarıdaki şekilde de tek yönlü varyans analizi, ANOVA testine dair açılan bir pencere ekranı gösteriliyor. Bu ekranda bulunan mavi bombeli tüm butonlara tıklayarak dilediğimiz seçimlerin yapılmasını sağlıyoruz.

Kısacası menüleri tıklayarak pencereleri, pencerelerdeki butonları tıklayarak istediğimiz seçenekleri SPSS içerisinden seçebiliyoruz.

SPSS’in menüleri ile veri analizi gerçekleştirirken, son adımda mutlaka OK butonunu tıklayarak çıktılarımızı elde ediyoruz.

SPSS’i kullanmak için bir diğer seçenek de  Syntax olarak tanımlanan SPSS komutlarını çalıştırmaktır. Ancak SPSS komutlarını çalıştırarak veri ön işleme ve istatistiki analiz süreçlerini tamamlamak, menülere kıyasla oldukça zahmetli.

Bu yüzden bazı özel analizler hariç, genelde SPSS’in menüleri ile çalışmayı tercih ediyoruz. Örneğin; çoklu normallik, Horn paralel analizi gibi özel teknikler için Syntax yazmamız gerekli olabilir.

Bu tür özelleşmiş Syntax komutlarını sıfırdan yazmanın son derece zahmetli olduğunu ekleyelim.

Bu yazımızda SPSS nasıl kullanılır? sorusuna yanıt aramaya çalıştık. Genelde seçeceğimiz yol da SPSS‘i menüler üzerinden kullanmaktır. Özel durumlar hariç, tüm istatistiksel analizlerimizi ve veri manipülasyonlarımızı SPSS’in menüleri aracılığı ile gerçekleştiriyoruz.