SPSS Veri Örneklerini Ücretsiz Bulma Stratejileri

spss veri örnekleri

SPSS Veri Örnekleri Nasıl Bulunabilir?

İstatistiksel analiz uygulamalarımızı SPSS programı ile gerçekleştirirken doğal olarak veri setlerine ihtiyaç duyuyoruz. SPSS veri örnekleri, istatistik bilgilerimizi pratikte test edebilme imkânı sağlıyor.

SPSS ile uygulamak istediğimiz istatistiksel hipotez testlerini, korelasyon analizlerini, regresyon modellerini ve çok değişkenli istatistiksel analiz tekniklerini ancak düzenli SPSS veri dosyaları üzerinden gerçekleştirebiliyoruz.

Bu yazımızda SPSS veri örneklerini hangi kaynaklardan nasıl bulabileceğimizi konuşacağız.

Hepimizin ihtiyaç duyduğu şey; çok sayıda değişken içeren bir SPSS dosyasını kolaylıkla indirebilmek.

SPSS programı da verileri .sav uzantısı ile saklıyor. Özellikle araştırma konusu üzerinde bilgi sahibi olabileceğimiz SPSS dosyalarının bizim için çok yararlı olabileceği muhakkak.

SPSS veri örneklerini temelde Türkçe ve İngilizce kaynaklardan edinebiliriz.

SPSS verileri ile ilgili en mükemmel bilgi kaynaklarını İngilizce kaynaklardan bulabiliriz. Bunun için Google Translate eşliğinde onlarca .sav biçiminde onlarca veri setini indirebiliriz.

Önce Türkçe kaynaklardan başlayalım.

Türkçe SPSS veri kaynağı için en iyi seçenek; üniversitelerde görev yapan öğretim üyelerimizin paylaştıkları veri örnekleri.

Yıldız Teknik Üniversitesi İstatistik bölümünden Dr. Öğr. Üyesi Doğan YILDIZ hocamızın ders notlarından yararlanabilirsiniz.

Ders notlarında SPSS veri örnekleri bulunuyor ve bu bağlantıya tıklayarak örneklere erişebiliyoruz. Ancak örneklere erişim de izin gerektiriyor.

Türkçe SPSS veri örneklerinin fazla sayıda olduğunu söylemek güç. Var olanların çoğu da, akademisyenler tarafından şifrelenmiş durumda.

O yüzden şimdi de yabancı kaynaklara geçelim.

İngilizce konusunda problem yaşayan araştırmacıların da büyük ölçüde yabancı kaynaklara erişmesini tavsiye ediyoruz. Çünkü önümüzde SPSS konusunda bir derya uzanıyor.

Şimdi yabancı kaynaklara bir göz atalım.

İlk kaynağımız Michigan üniversitesinin sayfasında bulunuyor. Bu sayfada tanımlamaları ile birlikte SPSS verilerine ulaşabiliyoruz. Kırktan fazla veri setini bu bağlantıyı tıklayarak kolayca indirebiliyoruz. Bu verilerde hem kategorik, hem de sayısal olarak tanımlanmış çok sayıda değişken yer alıyor.

SPSS verilerine ait farklı bir kaynak da Doğu Karolina üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Karl L. Wuensch’e ait. Bu sayfada Psikoloji alanı ile ilgili onlarca özelleşmiş veri seti yer alıyor. Her SPSS verisinin amacı ve tanımlamaları ayrı ayrı mevcut. Hangi istatistiksel analiz tekniğini kullanmak istiyorsak, onu tekniğe ait ayrı bir veri seti bulunuyor. Verileri bu bağlantıdan kolayca indirebiliriz.

Gördüğümüz gibi; yabancı kaynaklardan SPSS veri örnekleri bulabilmemiz için farklı ülkelerdeki üniversitelerin sayfalarını inceleyebiliriz.

Bir diğer SPSS veri kaynağımız da İngilizce yazılmış kitaplardaki örneklere dair veri setleri. İngilizce olarak yazılmış SPSS veri analizi kitaplarına ait veriler erişime açık olabiliyor.

Söz konusu kitapları da edindiğimiz takdirde, hem SPSS veri örneklerinin hikayelerini, hem de istatistik analiz sonuçlarını görebiliriz.

Hemen işimize yarayacak kitaplarından bahsedelim.

SPSS Survival Manual isimli bir veri analizi kitabının verilerine bu bağlantıdan erişebiliyoruz. Bu sayfadan hem kitapta yer alan SPSS veri örnekleri, hem de anket şeklinde açıklama dosyaları yer alıyor.

A Guide to Doing Statistics in Second Language Research Using SPSS and R isimli kitabın verileri de araştırmacılara açık şekilde sunuluyor. Bu kitabın SPSS verilerine doğrudan bu bağlantı üzerinden erişebiliyoruz.

spss veri örnekleri analiz

SPSS for Starters and 2nd Levelers kitabında muhteşem veri setleri bulunuyor. Kitapta istatistik analiz tekniklerine yönelik veri setleri tek tek veriliyor. Bu kitabın en temel özelliği içerisinde sadece uygulamalar ve SPSS çıktılarının yer alması. İstatistik analiz teknikleri en basit hipotez testinden başlayarak ileri tekniklere doğru uzanıyor.

Ayrıca bu kitapta SPSS sonuçları da tek tek yorumlanıyor. Sadece uygulamaların yer alması da istatistik analiz ile ilgili pratik yapmak isteyen araştırmacılara çok büyük kolaylık sağlıyor. Kitaplarda yer alan veri setlerine bu bağlantıdan erişebiliriz. Ancak kitapları indirebilmemiz yasal olarak ISBN numarasını girmemiz gerekiyor.

Özetleyecek olursak; SPSS veri örneklerini bulabileceğimiz üç temel kaynağımız var:

1) Türkiye’de görevli öğretim üyelerinin paylaştığı veri setleri

2) Yabancı üniversitelerde görevli öğretim üyelerinin paylaştığı veri setleri

3) Yabancı dilde yazılmış olan SPSS analiz kitaplarındaki veri setleri

Tüm bu kaynaklara tamamen ücretsiz şekilde erişebiliyoruz.

Bu kaynakların dışında da farklı sayfalarda çok sayıda hazır SPSS verisine ulaşabiliyoruz; ancak en sağlıklı kaynaklar üniversiteler ve kitaplarda yer alan veri kaynaklarıdır.

Son söz olarak araştırmacılara şiddetle zengin, yabancı veri kaynaklarını kullanmalarını öneriyoruz.