Türkiye ve Yunanistan’a Ait Makro Verileri İnceliyoruz

türkiye ve yunanistan

Türkiye ve Yunanistan: İstatistiklere Göre Karşılaştıralım

Son günlerde Türkiye ve Yunanistan arasında yaşanan gerginlikler hem bizim, hem de dünyanın gündemini işgal ediyor. Akdeniz’de Türkiye’ye karşı bir kuşatmanın gerçekleştirildiğini de açıkça görüyoruz. Türkiye ve Yunanistan arasındaki silahlı güç gösterileri de (düşük ihtimalle de olsa) çatışma riskini artırıyor.

Peki birbirine karşı gövde gösterisinde bulunan bu iki ülkenin mevcut durumu nedir? Üstün ve zayıf yönleri nelerdir?

Kuşkusuz, yine istatistik bilimi bize yol gösterebilir. Bu yazımızda Türkiye ve Yunanistan’a dair makro verileri inceleyerek istatistiksel açıdan iki ülkeyi karşılaştıracağız. Bu noktada açıklamış olan en güncel verileri (genelde 2019) inceleyeceğiz.

Öncelikle iki ülkenin milli gelirlerini karşılaştıralım. Yunanistan’ın milli geliri yaklaşık 218 milyar dolar iken, ülkemizin milli geliri de 771 milyar dolar.

Milli gelirleri oranladığımız zaman,  Yunanistan’ın 1oo dolarlık gelirine karşılık ülkemizin 354 dolarlık gelire sahip olduğunu görüyoruz.

Askeri harcamalar açısından da Yunanistan’ın durumu ülkemize kıyasla pek parlak değil. Yunanistan’ın askeri harcaması 4.9 milyar dolar iken, Türkiye’nin silahlı kuvvetlere yaptığı harcama miktarı 20.4 milyar dolar. Yani komşumuzun silahlanmaya 100 dolarlık harcayabilme kapasitesine karşılık ülkemiz 416 dolar harcayabiliyor. Dört katlık bir fark var!

türkiye ve yunanistan son dakika

Peki asker sayısı açısından durum ne? Yunanistan’ın yaklaşık 200 bin aktif askeri personeli bulunuyorken; Türkiye’nin 355 bin askeri personeli var. Burada da ülkemizin 1’e 1.8 oranında bir üstünlüğü olduğunu söyleyebiliriz.

Nüfusları karşılaştırdığımızda, Yunanistan’da yaklaşık 10 milyon 423 bin kişi yaşıyorken; Türkiye’de ise 84 milyon 334 bin kişi yaşıyor. Oransal açıdan bakarsak, her 100 Yunan vatandaşının karşısında 809 Türk vatandaşının bulunduğunu düşünebiliriz.

İhracat rakamları da Türkiye’nin bariz büyüklüğünü gösteriyor. Yunanistan yaklaşık 38 milyar dolar ihracat yapabiliyorken, Türkiye yaklaşık 180 milyar dolar ihracat yapabiliyor. Yani komşumuzun 100 dolarlık ihracatına karşılık 474 dolarlık ihracata sahibiz.

Dünya ülkeleri için en temel makro verileri incelediğimizde ülkemizin bariz bir üstünlüğe sahip olduğunu görebiliyoruz. İstatistiksel verileri göz önünde bulundurduğumuzda, Yunanistan’ın ülkemize karşı düşmanca tutumunu anlamak çok zor.

Makro veriler her açıdan silahlı bir çatışma durumunda ülkemizin muzaffer olabileceğini ortaya koyuyor. Tüm veriler Türkiye’nin gücüne işaret etse de, Türkiye ve Yunanistan arasında olası bir çatışmanın gerçekleşmemesini temenni ediyor; barış ve dostluk içinde bir gelecek umuyoruz.