Haziran-2020 TÜİK Finansal Yatırım Araçları Getiri Oranlarının Değerlendirilmesi

tüik finansal yatırım araçları getiri oranları

 

TÜİK Finansal Yatırım Araçları Getiri Oranları – Haziran 2020’nin Söyledikleri

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2020 yılının Haziran ayına ait finansal yatırım araçları getiri oranları verileri açıklandı. Açıklanan veriler ışığında Haziran-2o2o dönemi için tasarruf sahiplerinin hangi yatırım araçlarından ne ölçüde getiri kazandıklarını istatistiksel analiz perspektifi ile değerlendirelim.

TÜİK Finansal Yatırım Araçları Getiri Oranları raporunun verilerine göre, Haziran-2020 döneminde tüketici fiyat endeksinden (TÜFE) arındırıldığında en yüksek getiri BIST-100 endeksinde gerçekleşmiş. Tasarruflarını borsada değerlendiren yatırımcılar, bu dönemde kârlı çıkmışlar. Buna göre yatırımcı, TÜFE’nin eritici etkisi dışlandığında %9.42 oranında bir kazanç sağlamış.

Haziran-2020 döneminde yatırımını dolara yapan tasarruf sahiplerine ise maalesef kötü haber: TÜFE ile indirgendiğinde dolar yatırımcısına %3.01 oranında kayıp yaşatmış. Euro da ise çok düşük bir kar oranı gözlenmiş; %0.29.

Mevduat faizi de yatırımcısına %0.53 oranında kaybettirmiş. Parasını mevduata ve dolara yatıran tasarruf sahipleri Haziran-2020 döneminde zarar etmişken; BIST 100 endeksine yatıranlar ise kazanmış. Euro da çok düşük bir kâr gözlendiği için bu artışın anlamlı bir getiri yaratmadığı da son derece açık.

Elbette BIST 100 endeksi bu kadar yüksek getiri sağlamasına karşın borsanın doğası gereği kendi içinde çok büyük riskler de barındırıyor. Tasarruf sahiplerinin son derece dikkatli olması gerekiyor.

İstatistiksel analiz perspektifi ile bakarsak; Haziran-2020 döneminde parasını dolara yatıran ve BIST-100 endeksine yatıran yatırımcı arasında %12.43 oranında bir farklılık oluşmuş. Yani TÜFE’den indirgendiğinde 10000 TL parasını dolara yatıran bir yatırımcı 9699 TL;  BIST-100 endeksine yatıran bir yatırımcı da 10942 TL elde etmiş.

Kısaca özetlersek, TÜİK Finansal Yatırım Araçları Getiri Oranları verilerine göre, euro ve dolar gibi bilinen yatırım araçları Haziran-2020 döneminde yatırımcıların yüzünü güldürmemiş. Riskler barındırmasına rağmen, BIST-100 indeksi yatırımcılarını sevindirdiğini söyleyebiliriz.

Söz konusu dört yatırım aracının oranlarını kıyasladığımızda durağan olmayan bir yapının gözlendiğini ve BIST-100 indeksinin ayırıcı bir getiri sağladığını gözlemliyoruz.

Haziran-2020 sonrası gelecek dönemler için parasını en uygun yatırım aracına yatırmak isteyen yatırımcılar, zaman serisi analizi teknikleri ile öngörülerde bulunulabilir.

Bu yazımızda kısaca Haziran-2020 dönemine ait TÜİK Finansal Yatırım Araçları Getiri Oranları için açıklanan raporun istatistiksel analiz bulgularını kısaca yorumladık. Gelecek aylarda da yatırım araçlarının getirilerini değerlendirmeye devam edeceğiz.